Oferta ta adresowana jest do osób uzależnionych od alkoholu/narkotyków, którym trudno byłoby zawiesić obowiązki zawodowe na czas terapii na oddziale stacjonarnym lub dziennym.
Oddział Wieczorowy jest rozwiązaniem kompromisowym. Pozwala na kontynuację pracy zawodowej, czasem przy niewielkimi jej ograniczeniu, umożliwiając jednocześnie regularne uczestnictwo w spotkaniach terapeutycznych. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, codziennie od godziny 17:00 do 21:00. Czas realizacji programu terapeutycznego obejmuje osiem kolejnych tygodni.
Rozpoczęcie terapii na oddziale wieczorowym poprzedzone jest kilkoma indywidualnymi sesjami diagnostycznymi (od dwóch do trzech). Przeprowadzana jest diagnoza nozologiczna uzależnienia od alkoholu/narkotyków i jego zaawansowania, w oparciu o którą podjęta zostanie decyzja o adekwatności przyjęcia do tego programu terapii oraz diagnoza problemowa, ukierunkowana na rozpoznanie, zrozumienie i uporządkowanie problemów, jakich dana osoba doświadcza w różnych, istotnych obszarach codziennego życia, które na ogół stanowią konsekwencje uzależnienia. Diagnoza problemowa stanowi punkt wyjścia dla skonstruowania osobistego planu terapii.
Po zakwalifikowaniu do programu terapeutycznego w ramach Oddziału Wieczorowego, każdy pacjent zobligowany jest także do odbycia wstępnej konsultacji psychiatrycznej, której celem jest diagnoza ewentualnie współistniejących zaburzeń psychicznych oraz rozważenie konieczności/przydatności włączenia oddziaływań farmakologicznych do całościowego programu psychoterapii.
Zasadnicza część zajęć terapeutycznych w ramach tej oferty ma charakter grupowy. Są to różnego rodzaju grupowe spotkania edukacyjne, analityczne i treningowe, wyposażające w wiedzę i umiejętności przydatne w utrzymywaniu abstynencji od alkoholu i narkotyków. Nacisk na rozwijanie niezbędnych i przydatnych umiejętności praktycznych w relatywnie krótkim okresie trwania terapii, wydaje się być czymś, co wyróżnia tę ofertę spośród innych ofert terapeutycznych tego typu.
W ciągu ośmiu kolejnych tygodni, każda z osób, dwukrotnie w ciągu tygodnia, będzie miała możliwość omówienia istotnych dla niej spraw na spotkaniach indywidualnych z terapeutą prowadzącym.
W ramach tej oferty znajdują się także konsultacje rodzinne, których celem jest diagnoza wzajemnych związków sytuacji rodzinnej i nadużywania substancji psychoaktywnych, co przyczynić się może do poprawy skuteczności oddziaływań terapeutycznych oraz psychoedukacja dotycząca różnych zagadnień, istotnych dla uzależnienia i utrzymywania abstynencji, jak i zwiększenia poczucia satysfakcji ze wzajemnego codziennego życia w ogóle. Mogą się one odbywać z udziałem osoby będącej pacjentem Oddziału bądź z samymi osobami bliskimi.