Strona główna > Alkoholizm – objawym, leczenie – Co to jest?
Destrukcja życia społecznego, obniżone poczucie własnej wartości, uszkodzenie centralnego układu nerwowego, zrujnowanie zdrowia – to tylko kilka z wielu skutków nadmiernego spożycia napojów wysokoprocentowych. Choć samo pojęcie choroby alkoholowej zostało wprowadzone do użycia już w połowie XIX wieku, a od drugiej połowy XX wieku problem ten był coraz częściej badany, wciąż wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, czym tak naprawdę jest to schorzenie. A ci, którzy na nie cierpią, niejednokrotnie nie potrafią się do tego przyznać – nawet przed samym sobą.
Przede wszystkim należy zauważyć, że jest to choroba, która dotyka trzech ważnych sfer życia każdego człowieka: fizycznej, psychicznej oraz duchowej (związanej z kontaktem ze światem zewnętrznym). Dlatego właśnie efektywne leczenie alkoholizmu to proces tak złożony i długotrwały. Osoba uzależniona odczuwa silną potrzebę wypicia substancji psychoaktywnej i w żaden sposób nie potrafi powstrzymać się od sięgnięcia po ulubiony trunek. Często odczuwa również głód alkoholowy, czyli ciągłą, wręcz natrętną potrzebę spożycia napoju wysokoprocentowego. Co więcej, nie jest w stanie kontrolować ilości wypitej substancji, która to jednocześnie cały czas wzrasta, kiedy okazuje się, że poprzednie przysłowiowe kilka kieliszków już nie wystarcza.
U chorego zauważa się również narastające objawy abstynencyjne, takie jak:
Osoba uzależniona, aby uniknąć takich przykrych objawów, zaczyna pić coraz częściej, jeszcze głębiej popadając w nałóg. Dochodzi do etapu, w którym spożywanie napojów wysokoprocentowych przybiera jeden bądź też dwa utarte schematy, które regularnie się powtarzają. System wartości takiego człowieka ulega całkowitej degradacji, nie panuje on nad sobą, a jego funkcje umysłowe i emocjonalne zostają zaburzone. Podjęcie się odpowiedniego leczenia to w takim momencie jedyny sposób na to, aby stopniowo powrócić do normalności.
W ten sposób określany jest ogół wszystkich wyniszczających zjawisk oraz wydarzeń, jakie występują wraz z tą chorobą. Stan ten objawia się choćby uszkodzeniem instynktu samozachowawczego, kompletną utratą samokontroli, poczuciem bezradności, osamotnienia oraz psychicznym cierpieniem. Nasilająca się depresja doprowadzić może nawet do myśli samobójczych.
Osoby będące na tym etapie uzależnienia wymagają podjęcia natychmiastowego leczenia oraz w postaci odpowiedniej terapii alkoholowej, również ze względu na osoby z najbliższego otoczenia. To właśnie ich rodzina oraz przyjaciele często narażeni są na negatywne skutki nadużywania substancji wyskokowych, a jednocześnie to właśnie dzięki ich pomocy oraz zaangażowaniu chory może wrócić do normalnego życia.
Dobór odpowiedniej terapii i efektywne leczenie alkoholizmu zależy również od określenia etapu choroby. Jedna z klasyfikacji została opracowana przez Światową Organizację Zdrowia i przedstawia się następująco:
W tym miejscu ważne jest jedno słowo – motywacja. Bez tego nawet najlepsza terapia alkoholowa u doświadczonego psychoterapeuty niewiele zdziała. Jeżeli uzależniony nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu i nie będzie chciał podjąć odpowiedniego leczenia, nie zmusi go do tego nikt – ani rodzina, ani sąd, ani przyjaciele. Najbliżsi mogą, poprzez spokojną rozmowę, zachęcić taką osobę do podjęcia odpowiedniej terapii, ale efekty zależą w głównej mierze od samego chorego.
Na terenie kraju znajduje się wiele, zarówno prywatnych jak i publicznych, ośrodków, w których takie osoby mogą rozpocząć leczenie oraz terapię u różnych specjalistów – psychologów, psychiatrów oraz psychoterapeutów. Należy do nich choćby Małopolskie Centrum Terapii Uzależnień i Pomocy Psychologicznej z Krakowa, w którym chorzy mogą liczyć na regularną terapię indywidualną oraz grupową realizowaną w trybie leczenia tygodniowego lub weekendowego. W takich miejscach są oni przede wszystkim anonimowi, a w ramach leczenia przeprowadzana jest dogłębna diagnoza i analiza powodów, przez które popadli w nałóg. Przebywając w specjalistycznych ośrodkach, pacjenci czują się komfortowo oraz bezpiecznie i są w stanie powoli odbudowywać poczucie własnej wartości, a przede wszystkim zerwać z nadmiernym piciem.
Ważne, aby chory pamiętał, że leczenie alkoholizmu to nie tylko detoksykacja, czyli fizyczne oczyszczenie organizmu. Ośrodki terapeutyczne znajdujące się w wielu miastach w Polsce, jak choćby w Krakowie, proponują indywidualnie przygotowane terapie oraz wielokierunkowe leczenie, których celem jest poprawa również stanu psychicznego osoby wyniszczonej nałogiem. Rozmowy z psychologami, psychiatrami, a nawet z osobami zmagającymi się z tym samym problemem mogą w znacznym stopniu ułatwić powrót do normalnego życia – zarówno osobistego, jak i zawodowego.
W przypadku tej choroby często nie tylko osoby uzależnione powinny poddać się leczeniu. Z problemami związanymi z tym nałogiem często stykają się również Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA), a także osoby blisko z nimi związane, często określane jako współuzależnione.
Pierwsza grupa to osoby, w których rodzinach napoje wyskokowe były prawdziwym problemem. O ile nie zawsze sami zaczynają pić, o tyle często mają problemy z funkcjonowaniem emocjonalnym, utrzymywaniem kontaktów międzyludzkich czy też z radzeniem sobie w sytuacjach kryzysowych. Z kolei współuzależnieni nierzadko zmagają się z narastającym poczuciem winy i wewnętrznym rozdarciem spowodowanym sytuacją w rodzinie.
Dla takich osób Małopolskie Centrum Terapii Uzależnień i Pomocy Psychologicznej z Krakowa oraz wiele innych tego typu placówek w kraju również przygotowało specjalne spotkania, dzięki którym na powrót będą mogli odzyskać radość życia.
Jest to osoba bardzo często odczuwająca ogromny wstyd, któremu dodatkowo towarzyszy poczucie alienacji i utrata pewności siebie. Czuje się napiętnowana i wyjęta poza nawias społeczeństwa. Efektywne leczenie alkoholizmu w takich przypadkach musi się opierać na odpowiednio dobranej terapii odwykowej. Może ona składać się z pojedynczych spotkań lub też z całodobowego pobytu i leczenia w specjalistycznych ośrodkach obejmujących kompleksową opiekę.
Leczenie, a w efekcie również zerwanie z nałogiem zawsze jest trudne, zarówno dla rodziny, jak i dla chorego. Ważne jednak, aby terapia alkoholowa została podjęta możliwie szybko i obejmowała aspekty fizyczne jak i psychiczne uzależnienia.
Jako ośrodek terapii uzależnień pomagamy:
Leczenie uzależniania od narkotyków
Leczenie uzależniania od pornografii
Leczenie alkoholizmu
Leczenie uzależnienia od hazardu