Oferta ta adresowana jest do osób nadużywających alkoholu, które nie chcą całkowicie zrezygnować z jego konsumpcji.
Alkoholizm – terapia
Punktem wyjścia dla pracy terapeutycznej jest analiza sposobu picia alkoholu przez daną osobę, w oparciu o którą podjęta zostanie decyzja o adekwatności przyjęcia do tego programu terapii oraz tego, co ewentualnie chciałaby ona w nim zmienić. Cel terapii nie jest zatem odgórnie narzucony, ustala go zainteresowana osoba, kierując się tym, co dla niej najważniejsze.
Masz pytanie? Chcesz umówić się na wizytę?
Jak wygląda leczenie alkoholizmu
Gdy cele terapii zostaną konkretnie ustalone, kolejnym krokiem będzie skonstruowanie wstępnego planu zmiany własnego picia. Plan taki uwzględniać będzie cele, jakie dana osoba chce osiągnąć, ewentualne, przewidywane trudności w ich osiąganiu oraz możliwe sposoby poradzenia sobie z tymi trudnościami.
Kolejny krok to uzyskanie wiedzy i umiejętności przydatnych dla wprowadzania i utrzymywania takiej zmiany w zakresie picia. W programie zajęć znajdują się krótkie wykłady na temat picia szkodliwego, uzależnienia i jego mechanizmów, stresu i sposobach radzenia sobie ze nim i innych istotnych zagadnień. Ćwiczenia umiejętności stanowiących alternatywę dla picia, zawierające się w ramach zajęć warsztatowych, polegać będą m. in. na treningu różnego rodzaju technik relaksacyjnych i technik rozwiązywania problemów, treningu umiejętności społecznych, na analizie i sporządzeniu planu zmiany sposobu gospodarowania własnym czasem.
Ile trwa leczenie alkoholizmu
Spotkania terapeutyczne mogą mieć charakter wyłącznie indywidualny, bądź indywidualny i grupowy, w zależności od preferencji konkretnej osoby. Również czas trwania terapii ustalany jest indywidualnie, w zależności od potrzeb.
W zakres oferty wchodzą również konsultacje psychiatryczne, z ewentualnością włączenia adekwatnej farmakoterapii oraz konsultacje rodzinne.